Jazyk

Blogy

Hospodářství ve Vietnamu

Hospodářství ve Vietnamu
Zemědělstvím se zde uživí kolem 70% obyvatelstva a tím se toto ekonomické odvětví stává velmi významným. Rýže je zde hlavní plodinou a díky ní je Vietnam na druhém místě světového exportu. Její pěstování zabírá 80% půdy. Neméně významné jsou čajovníky, kávovníky, oříšky kešu nebo-li ledvinovníky, které jsou také plodiny s významným světovým exportem a pomalu se rozvíjí i export ovoce a zeleniny. Kukuřice, cukrové třtiny, bavlník a maniok jsou suroviny, které slouží hlavně pro domácí využití. Silně se zde rozvinul čajový průmysl, jeho růst i export, kdy nyní zabírá 3,5% světového trhu a jeho dovozem se těší až 40 zemí. Vodní živočichové, jako jsou kraby, sépie, ryby a krevety, jsou také významným exportem. Nechybí zde ani chov veškeré drůbeže i prasat a chov buvolů a skotu můžeme pozorovat v některých částech Vietnamu.

Vietnamský průmysl
Velmi významným zdrojem národního průmyslu je stavebnictví. Průmyslové odvětví soukromých obyvatel se silně rozvíjí, namísto státního, který za ním zaostává. Způsobují to faktory, jimiž jsou nedostatek kapitálu, který je potřeba k inovaci, nekvalifikovaný management a výrobní zařízení, která jsou zastaralá.

V posledních letech je pozorován silný zájem o obuvní, textilní a oděvní průmysl, jehož vývoz se uskutečňuje v zemích Evropské unie, Rusku, Japonsku a USA. Využívají jej hlavně díky tzv. výrobní kooperaci, která funguje ve formě zakázkové výroby s levnou pracovní silou i snadné vietnamské vízumJe zaznamenám i nárůst zájmu v oblasti zpracovatelského i potravinářského průmyslu co se týká ovoce, zeleniny a mořských produktů mražených. Zdrojem energií jsou z poloviny vodní a z druhé poloviny tepelné elektrárny. Také se pracuje na energii sluneční.

Kultura v Hanoji
Jak už bylo řečeno, tak Hanoj je centrem i kulturního dění a butikových hotelů v Hanoji. Všude na člověka dýchá bohatá historie, která je promítnuta do historických památek. Od roku 2002 se ve městě uskutečňují archeologické průzkumy, které nám dovolily nakouknout až do 7. 8. století. Královská pevnost, kde najdeme i vlajkovou věž či bránu Doan Mon, nám ukazuje už jen malé pozůstatky.

Pagoda na jednom sloupu a Chrám literatury se řadí mezi nejznámější památky, kde jejich stáří je odhadováno do 11. století. Pagod najdeme v samotném Hanoji přes 600 a stáří se odhadují ze 6. století. Nejvýznamnější poutní místo je Ho Či Minovo mauzoleum, kde můžeme ve skleněném sarkofágu spatřit Ho Či Minovo tělo. Divadlo vodních loutek, kde jeviště je vodním akváriem, přinese každému návštěvníkovi zajisté vskutku fantastický zážitek. Symbolem města je Jezero navrácené meče, kde na jeho ostrůvcích se tyčí Želví věž a Chrám nefritové hory. Za vidění stojí i Hanojská opera, prezidentský palác či katedrála sv. Josefa. Chrámů je v Hanoji požehnaně a ten nejzajímavější je Chrám písemnictví, který představuje vietnamskou architekturu.

Dovolená a doprava do Vietnamu

Dovolená a doprava do Vietnamu
Hlavní turistické sezony jsou ve Vietnamu dvě, první trvá od listopadu do března, druhá je mezi červencem a srpnem. Od března do září a od října do března ovlivňují Vietnam monzunová období.

Až se budete chystat na svou dovolenou do Vietnamu, musíte mít vyřízený cestovní pas a především vízum. To vydává velvyslanectví VSR v Praze, ale získat ho můžete i na zastupitelských úřadech v jiných zemích. Vyřízení ale trvá poměrně dlouhou dobu, minimálně sedm pracovních dnů. Turistická víza do Vietnamu mají z pravidla platnost jeden měsíc. Našim občanům se uděluje buď jednorázové, nebo vícenásobné vstupní vízum. Kromě žádosti o Vietnam vízum je nutné doložit i platný cestovní pas a jednu fotografii. Za vyřízení jednoho víza zaplatíte kolem 1800Kč. Hned po vstupu do země je nutné vyplnit pasovou průvodku a do dvou dnů splnit přihlašovací povinnost.

Povinné je očkování proti žluté zimnici, ale jen v případě, že jste před vstupem do země navštívili stát s výskytem této nemoci. Doporučuje se očkování proti břišnímu tyfu, žloutence typu A, B, tetanu, japonské encefalitidě, malárii a pro jistotu ještě proti vzteklině.

Z České republiky se do této země nejrychleji a nejlevněji dostanete prostřednictvím letecké přepravy. Bohužel v dnešní době nejsou přímé lety z pražského letiště do Vietnamu k dispozici. Tento druh dopravy zažívá ve Vietnamu v současné době velký rozvoj. Staví se zde nová letiště a modernizují ty stávající. Nejrušnějším letištěm je Tan Son Nhat International Airport nacházející se jen 10 kilometrů od Ho Či Minova Města. Dalším významným letištěm je Noi Bai International Airport, vzdálené 50 kilometrů od hlavního města Hanoj. Z tohoto letiště létají přímé spoje do největších evropských mezinárodních letišť, do Frankfurtu, Londýna, Paříže nebo Varšavy. 2 kilometry od města Da Nang se nachází třetí největší letiště ve Vietnamu, Da Nang International Airport, které slouží převážně pro spoje v rámci asijského kontinentu. Nabídka zájezdů do Vietnamu na www.dulichso.com.

obyčejném severovietnamském městečku

Neobyčejné ráno v obyčejném severovietnamském městečku
Psal se 6. březen 2019. Probudila jsem se do zamračeného rána v poměrně šedivém a prašném Ha Giang Vietnam, městečku u čínských hranic ve Vietnamu. Ubytovaná jsem byla přes hotely ve Vietnamu v domě nacházejícím se v malé čtvrti uprostřed města, u milé a věčně usměvavé hostitelky Thai. Co se mohlo zdát jako nejnudnější den příprav na velký motorkářský výlet, se právě díky Thai stalo tím nejzajímavějším dnem celého mého vietnamského dobrodružství.

Vykopala jsem se z postele, vylezla z pokoje, pozdravila Thai a její zhruba sedmiletou dceru An (to jméno jsem si zrovna vymyslela, protože jsem si její, stejně jako každé jiné asijské jméno, samozřejmě nezapamatovala…). Thai začala chystat snídani (uuuu) a An si se mnou chvíli hrála. Po chvíli už mi i s její nejlepší kamarádkou seděly na posteli, a prozkoumávaly jsme společně aplikaci s nejužitečnějšími vietnamskými frázemi. Vyhrály jsme si i se španělskou nauku v Duolingo

Taky jsme si udělaly spolu spoustu fotek, protože asijské děti samozřejmě zbožňují focení, a kdo mě zná, ví, že jsem na tom s focením podobně jako japonští turisti v Praze.

Během ranní socializing session jsme začaly pociťovat svůdné vůně snídaně. Za pár minut už nás Thai svolala ke snídani. Co si budeme povídat, byla jsem natěšená jak prvňáček na první školní den. Byla to přece jenom moje první pořádná místňácká vietnamská snídaně! Obrázek si můžete udělat sami

Na tácu vlevo nahoře se nachází sticky rice, vedle ní nesmažené jarní závitky (nejlepšíííííí!), vlevo dole rybí omáčka s chilli a vpravo okurky, dušené vepřové maso a tofu. Vpravo v misce byl listový salát. Vonělo to božsky a chutnalo ještě fantastičtěji.

Po snídani mě An vzala za ruku a vytáhla ven na dvůr. Anglicky uměla možná jen “HELLO!”, ale vždycky se na mě usmála svým roztomilým pohledem a táhla mě dál.

Začala mě představovat všem svým sousedkám a sousedům. Obešla se mnou dvůr každého baráku v okolí 50 metrů a vždycky se k nám přidalo jedno nebo dvě děti a šly jsme dál. Šlo hodně poznat, že An je lídr jejich gangu. Nakonec jsem vytasila svůj telefon a zapla Snapchat.

A to jste měli vidět, jaký začal boj. Všechny děti chtěly být na kameře, všechny chtěly vidět svůj obličej přetvořený filtrem. Bohužel jsem natočila pouze pár videí s malým množstvím dětí, ale můžete se na ně mrknout tady:

Pak už začínalo být docela pozdě dopoledne, takže jsem An zavedla zpátky domů a chtěla odejít z baráku, což bylo doprovozeno brekem An, že chce jít se mnou do města a já jsem se šla učit jezdit na motorce. Ale o tom až v dalším článku, kde budu pokračovat s vyprávěním o tomto božském dni.

Více informací na www.dulichso.com

Je zobrazeno 3 položek.